RT:n ohjeita koronaepidemian leviämisen ehkäisemiseen ja viranomaisohjeiden tulkintaan

Tälle sivulle on koottu linkkejä keskeisimpiin ohjeisiin, jotka liittyvät koronaepidemiaan, sen leviämisen hillitsemiseen sekä aiheeseen muutoin kuuluvien toimintatapojen ja sääntöjen muutoksiin. Sivua päivitetään jatkuvasti.

Ohjeita ulkomailta Suomeen tuleville työntekijöille

Työntekijöille suunnattu ohje on käännetty 11 kielelle: englanti, viro, latvia, liettua, venäjä, puola, romania, uzbekistan,  ruotsi, tsekki ja saksa (saatavilla myös suomeksi.) Ohje kannattaa jakaa kaikille työmaalla työskenteleville.

Ohjeistusta matkustusrajoituksiin, karanteeniin ja työnantajan palkanmaksuvelvollisuuteen

Huom. Matkustusrajoitukset ovat edellisen kerran muuttuneet 19.9.2020. Maahantulo- ja muiden viranomaisohjeiden päivittyessä RT:n toimialat lähettävät muutoksista tietoa myös suoraan jäsenyrityksiin. Katso Talonrakennusteollisuuden jäsentiedote (25.9.) aiheeseen liittyen tästä linkistä.

STM:n ja YM:n ohje asuinrakennusten korjaushankkeisiin COVID-19-epidemian aikana

Tämä ohje on voimassa toistaiseksi. Ohjetta voidaan päivittää epidemiatilanteen niin vaatiessa.

Siisteydestä huolehtiminen maksaa itsensä takaisin

RT:n, Rakennusliiton ja Pron yhteinen muistutus työskentely- ja sosiaalitilojen tehostetusta siivouksesta.

Yleisohjeita rakennusalan yrityksiin koronaepidemiaan liittyen

Myös englannin kielelle käännettyyn ohjeeseen on listattu tärkeimpiä tietoja ja toimintamalleja työpaikoille koronavirusepidemian leviämisen ehkäisemiseksi. Mukana on myös toimintaohjeita, mikäli työpaikalla todetaan koronavirustartunta.

Katso myös

RT:n koronaryhmän asiantuntijat

RT:n jäsenyritysten edustajat voivat kääntyä aiheeseen liittyvissä kysymyksissä oman toimialansa yhteyshenkilön puoleen:

  • Paavo Mattila, Talonrakennusteollisuus ry
    paavo.mattila@rakennusteollisuus.fi
  • Ville Wartiovaara, Talonrakennusteollisuus ry
    ville.wartiovaara@rakennusteollisuus.fi
  • Diana Råman, Talonrakennusteollisuus ry
    diana.raman@rakennusteollisuus.fi
  • Riikka Jäntti, Rakennustuoteteollisuus RTT ry
    riikka.jantti@rakennusteollisuus.fi
  • Juha Kaitera, Rakennusteollisuus RT ry
    juha.kaitera@rakennusteollisuus.fi
  • Mika Kortene, INFRA ry
    mika.kortene@infra.fi
  • Kati Kaskiala, INFRA ry
    kati.kaskiala@infra.fi
  • Jukka Koivisto, Pintaurakoitsijat ry
    jukka.koivisto@pintaurakoitsijat.fi
  • Pia Kilpeläinen, LVI-Tekniset Urakoitsijat ry
    pia.kilpelainen@lvi-tu.fi
  • Ilkka Salo, Talotekninen teollisuus ja kauppa ry
    ilkka.salo@talteka.fi