Aluetoimikunnat

Rakennuspoolin aluetoimikunnat ja niiden tehtävät.

Aluetoimikuntien tehtäviä ovat mm.

  • arvioida alueellinen rakentamistarve ja sen edellyttämä tuotanto häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa
  • arvioida yhteistyössä viranomaisten kanssa tuolloin tarvittavat alueelliset raaka-aine-, rakennustuote- ja urakointiresurssit
  • edistää ja ylläpitää alueellista verkostoitumista rakennusalalla tarvittavan tuotannon aikaansaamiseksi em. tilanteissa
  • järjestää alueellaan harjoituksia ja koulutustilaisuuksia alan valmiuden ylläpitämiseksi.

Rakennuspoolin aluetoimikunnat, puheenjohtajat ja sihteerit

Uudenmaan aluetoimikunta

Puheenjohtaja:
Johtaja Ilpo Luhtala
Skanska Talonrakennus Oy
Paciuksenkatu 25, PL 114, 00101 HELSINKI
Puh. 020 719 2219
S-posti: ilpo.luhtala@skanska.fi

Sihteeri:
Varatuomari Paavo Mattila,
Talonrakennusteollisuus ry
Unioninkatu 14, 00130 HELSINKI
Puh. 09 1299 223
Fax 09 628 264
S-posti: paavo.mattila@rakennusteollisuus.fi


Lounais-Suomen aluetoimikunta

Puheenjohtaja:
Toimitusjohtaja Per Fjäder
Fjäder-Yhtiöt
Rautakatu 2, 21600 PARAINEN
Puh. 02 458 2244
Fax 02 458 2245
S-posti: per.fjader@fjader-group.fi

Sihteeri:
Toiminnanjohtaja Jukka Annevirta
INFRA Länsi-Suomi ry
Linnankatu 36 B 8, 20100 TURKU
Puh. 040 848 4801
Fax 010 821 0399
S-posti: jukka.annevirta@infra.fi


Kaakkois-Suomen aluetoimikunta

Puheenjohtaja:
Toimitusjohtaja Esa Eloranta
Jatke Oy
Keskikatu 2, 45100 KOUVOLA
Puh. 0400 559 091
S-posti: esa.eloranta@jatke.fi

Sihteeri:
Aluepäällikkö Jukka Lempiäinen
Talonrakennusteollisuus ry
Kouvolankatu 30 B 12, 45100 KOUVOLA
Puh. 040 551 4932
Fax 05 3410 257
S-posti: jukka.lempiainen@rakennusteollisuus.fi


Länsi-Suomen aluetoimikunta

Puheenjohtaja:
Toimitusjohtaja Kari Salminen
Patria-Rakennus Oy
Koulukatu 23, 13100 HÄMEENLINNA
Puh. 03 625 100
Fax 03 6251 010
S-posti: kari.salminen@patria-rakennus.fi

Sihteeri:
Aluepäällikkö, DI Jari Lehtonen
Talonrakennusteollisuus ry.
Kehräsaari, B-rappu,4. krs., 33200 TAMPERE
Puh. 03 2303 630
Fax 03 2303 640
S-posti: jari.lehtonen@rakennusteollisuus.fi


Itä-Suomen aluetoimikunta

Puheenjohtaja:
Toimitusjohtaja Pertti Halonen
Lakan Betoni Oy
PL 42, 90101 JOENSUU
Puh. 020 748 1203
Fax 020 748 1260
S-posti: pertti.halonen@lakanbetoni.fi

Sihteeri:
Aluepäällikkö Kimmo Anttonen
Talonrakennusteollisuus ry
Tulliportinkatu 26 A 37 (2. krs), 70100 KUOPIO
Puh. 050 449 3479
Fax 09 1299 420
S-posti: kimmo.anttonen@rakennusteollisuus.fi


Pohjois-Suomen aluetoimikunta

Puheenjohtaja:
Aluejohtaja Marko Palonen
Lemminkäinen Talo Oy Pohjois-Suomi
PL 300, 90501 OULU
puh. 050 583 9472
S-posti: marko.palonen@lemminkainen.fi

Sihteeri:
Projektipäällikkö, Janne Mäenpää
Rakennusteollisuuden koulutuskeskus RATEKO
Kiviharjuntie 11, 4.krs, 90220 OULU
Puh. 050 342 7832
Fax 09 628 264
S-posti: janne.maenpaa@rateko.fi